Kiemelt bejegyzés

FIGYELEM! A blog nyitáskor feltöltött információk 2016-ban voltakfrissítve, frissítjük a cikkeket, és akkor ez az üzenet is eltűnik majd innen!

 Ha már Szingapúrban élsz, vagy már konkrétan tudod, mikor költözöl ki, hol fogsz dolgozni, akkor jelentkezz a Facebook közösségünkbe! Em...

2018-07-14

[Régi:2016] Mi a helyzet az iskolával és óvodával?


Számunkra ez volt a legnehezebb. Majdnem borította a terveinket, ezert alaposan utanájártam a részleteknek. Majd írok róla egy terjedelmes összefoglalót, de a lényeg egymondatos: helyi iskolába nem fog bekerülni a gyerek! Erre érdemes felkészülni a szerződéskötés előtt, mert a nemzetközi iskolák tandíja többszöröse a helyiekének.
Mivel a szerződések között egyre kevesebb az ún. ‘expat contract’, melyna sulit automatikusan fizeti vagy jelentősen hozzájárul, a kezdet kezdetén tisztázni kell az iskola-ívoda költségeit, mert ezek egy többgyerekes családnál tetemesek lehetnek.
Az iskolákról röviden: 6 éves kortól van iskolakötelezettség, de ezt csak a helyieknek nézik. Állami iskolákba három körös a felvételi és listákról lehet bekerülni, külföldiként a harmadik lista legvégére kerülsz. Jobb iskolákba így lehetetlen bekerülni, rosszabba meg nem igazán érdemes. Egyébként külföldiként ezekben is fizetni kell valamennyit, évfolyamtól függően (2016-ban általános iskolában 550 SGD/hó).
Tehát jó eséllyel maradnak a magániskolák, amiből rengeteg van, általában elég jók is, de nagyon drágák. (20-40e SGD/év) Ha valamit, akkor ezt érdemes az állásinterjún kérni, hogy támogassa a cég. A tanév és a tananyag attól függ, hogy milyen az iskola (angol, amerikai, ausztrál, német, francia...). Érdekesség még, hogy szinte minden iskolában (és óvodában ill. bölcsödében) a mandarint tanítják, mint idegen nyelvet.
A három kör valójában a regisztráció, nem felvételi, amin csak az első osztályba lépő gyerekek vehetnek részt. Életkori átjárás itt nincs. Csak a hatévesek regisztrálhatnak (a tanév itt januártól decemberig tart). Ha idősebb a gyermek, elsőbe nem kerülhet. Ebben az esetben tesztet kell irnia (AEIS test; ára 672 SGD), aminek az eredményétől függően talán kaphat iskolai helyet. (Nem fog.) A teszt angol és matematika. Ennek soran elvileg elofordulhat, hogy nem a sajat evfolyamaba, hanem egy evvel lejjebb adnak helyet. Nem fognak. Sok esetrol tudok, ahol a gyermek egy evnyi felkeszules utan, a tesztet konnyunek talalva sem kapott helyet. Az eredmenyt nem nezheted meg, de megirhatja a gyermek a kovetkezot (újabb 672 SGD). Teszt kétszer van egy évben: szeptember végén (eredményhirdetés december közepén, a tanév kezdete januar 2.), majd egy pótteszt februárban (eredmény áprilisban).
A maganiskolák egyébként nem azonosak a nemzetköziekkel. Itt ‘private school’-nak hívnak mindent, ami nem állami (mainstream) iskola, ezeknek csak egy része az ‘international school’. A helyi iskolák tandíja az első évben a külföldiek számára is annyi, mintha PR lenne a gyerek (kb. 113 SGD/év). Csak a következő évtől lesz 550 SGD. Tavaly júliustol az igazgatók nem fogadhatnak el "besétálós” jelentkezést. Mindenben az az Oktatási Minisztérium (MOE) dönt.
Számomra az derült ki, hogy sokszor a helyi HR-es sem tudja ennek a részleteit. Sokan hagyják itt az országot az iskola hiánya miatt. Van egy FB csoport, ahol tudnak segíteni informáciokkal (Singapore expats in local schools). A helyi iskolák egyebkent nincsenek felkészülve arra, hogy külföldi gyereket integráljanak, de érvényes ez az SNI (sajátos nevelési igényű) gyermekekre is. Egy a lenyeg: nagyobb az esely a lottón nyerni, mint a helyi iskolába kerülni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése