Kiemelt bejegyzés

FIGYELEM! A blog nyitáskor feltöltött információk 2016-ban voltakfrissítve, frissítjük a cikkeket, és akkor ez az üzenet is eltűnik majd innen!

 Ha már Szingapúrban élsz, vagy már konkrétan tudod, mikor költözöl ki, hol fogsz dolgozni, akkor jelentkezz a Facebook közösségünkbe! Em...

2018-07-14

[Régi:2016] Hogyan lehet állatot behozni Szingapúrba?

  1. Emloyment Pass vagy SPass szükséges. Első körben kint az Agri-Food and Veterinary Authority vagy röviden AVA honlapját (http://www.ava.gov.sg/) nézzétek meg, ott részletes leírás található, hogy mi szükséges a kisállat exporthoz. Vannak tiltott fajták és azok keverékei is tiltottak - a mi kutyánk menhelyről örökbefogadott keverék, róla "ránézésre" állapították meg, hogy nem tiltott. Fontos szempont, hogy az első veszettség elleni oltást minimum 6 hónappal a kiutazás előtt kell megkapnia, ha azóta több oltást is kap, akkor azoknak pontosan évente kell történnie. Nálunk volt 5 nap eltérés, emiatt a privát és a hatósági állatorvos aláírásával ellátott igazolást, valamint az oltóanyag gyári leírását kellett benyújtanunk, miszerint a vakcina 2 évre biztosít védelmet (így elfogadták az évente beadott oltások közötti 5 nap csúszást).
  2. Második körben a NÉBIH-nél kell bejegyeztetni az AVA által kért import/export dokumentumot, amit a privát és a hatósági állatorvosnak is ki kell töltenie kiutazás előtt. Ezt a papírt az idő szűke miatt mi saját felelősségre jegyeztettük be, tehát nem biztos, hogy ha valaki most nekiindul, akkor elérhető lesz ez a dokumentum. (Bejegyeztetni amiatt kell, mert a hatósági állatorvos nem írhatja alá, amíg nincs bejegyezve, anélkül pedig nem lehet kihozni az állatot. A "saját felelősségre" azt jelentette, hogy a NÉBIH lefordította a dokumentumot, de nem vállal semmi felelősséget sem tartalmi hiányosságokért vagy hibákért, sem pedig ha a szingapúri hatóságok visszafordítják az állatot).
  3. Kiérkezés után a kutyánk 1 hónapig karanténban volt, oda foglalni kell helyet, de a honlapon való regisztráláshoz kellenek a fent említett igazolványok egyike (https://qms.ava.gov.sg/Public/Login.aspx). A vasárnapokat kivéve minden nap van látogatási idő, a kutyák egyenként vannak kennelbe - ez itt egy kis szobát jelent zárt benti és egy kis lerácsozott kinti résszel, amikből lehet ventilátorosat és légkondisat választani - és itt kellene végezniük a dolgukat. Naponta egyszer délelőtt kiviszik őket, de pl a kutyánk annyira szobatiszta, hogy hiába vittünk neki kutyapelenkát és próbáltuk rávenni, hogy bent is piszkítson; az egy hónap alatt egyszer sem végezte a dolgát a kennelben, csak kint, így egy igazi kínszenvedés lehetett neki, főleg vasárnaponként.
  4. Az időtartamot az szabja meg, hogy az adott ország milyen besorolásban van a kinti hatóságnál. Magyarország sajnos a legrosszabb D kategóriában van, aminek az az oka, hogy nincsen kapcsolatfelvétel a két ország között, így a legrosszabbat feltételezik. Ennek is utánajártunk és minimum egy, de valószínűbb, hogy két kategóriával jobb helyre lehetne besorolni, ami azt jelenti, hogy lecsökkenhetne egy hét-tíz napra ez az időszak. A mi kutyánknak minden eredménye rendben volt, mégis rögtön beadtak neki egy újabb veszettség elleni oltást és minden egyes újabb beutazáskor ez történne, szimplán "mert ez a szabály". Kérvényeztük a NÉBIH-nél még februárban a kapcsolatfelvételt az AVA-val, ahol a napokban érdeklődtünk az ügyünkről, de onnan azt az információt kaptuk, hogy senki nem kereste meg őket Magyarországról. Sajnos mi magánszemélyként nem kezdeményezhetjük a kapcsolatfelvételt az AVA-nál. Esetleg ha többeket érdekel ez az ügy lehet, hogy együttes erővel többet érnénk el a NÉBIH-nél, minden esetre mi nem adjuk fel.
  5. A budapesti hatósági állatorvos elérhetősége (nagyon segítőkész hölgy): Hatósági főállatorvos elérhetősége itt: https://uj.kispest.hu/a-kerulet-mukodese/egeszsegugy
  6. Anyagi oldalról is fel kell készülni, a kért tesztek és oltások 50-60 ezer forintos tételek, a karanténban a kennelekre napidíjat kell fizetni, a kutya kint tartózkodásához "dog licens"-re van szükség, aminek szintén díja van. Nálunk a kutya családtagként van kezelve, így egyértelmű volt, hogy végigcsináljuk a tortúrát. Ha őszinte szeretnék lenni - és tényleg nagy állatbolond vagyok, tehát nehéz ezt mondanom -, de akinek van olyan családtagja, aki átvállalja a kutyáját, akkor lehet, hogy az a jobb megoldás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése