Kiemelt bejegyzés

FIGYELEM! A blog nyitáskor feltöltött információk 2016-ban voltakfrissítve, frissítjük a cikkeket, és akkor ez az üzenet is eltűnik majd innen!

 Ha már Szingapúrban élsz, vagy már konkrétan tudod, mikor költözöl ki, hol fogsz dolgozni, akkor jelentkezz a Facebook közösségünkbe! Em...

2018-07-26

Légszennyezettség

Az elmúlt két évben (2016 második felétől 2018 első feléig) szerencsére nagyjából megúsztuk azt a helyiek által haze-nek nevezett szmogot, amelyet nem az autók, vagy az ipari termelés, hanem a környező indonéz és maláj területeken mezőgazdasági területszerzési céllal gyújtott erdőtüzek okoztak 2014-2015 között.

  1. A légszennyezés mértékét a PSI mutatja (Pollution Standard Index) ebben összegzik a lebegő kisebb és nagyobb porszemek (PM10 és PM2.5) és más szennyezőanyagok (ózon, kéndioxid, szénmonoxid etc.) jelenlétét.
  2. Az alábbi oldalon folyamatosan nyomon követhető: http://aqicn.org/city/singapore/central/
    Ha el akarunk szörnyedni, érdemes megnézni Manila, Peking vagy Új Delhi sokszázas értékeit.
    Budapest is látható, a szmogriadókkor ott is 200+-os értékek voltak.
  3. Emellett a NEA (nemzeti környezetvédelmi ügynökség) myENV mobil alkalmazása is mutatja sok más mellett (várható UV erősség, dengue klaszterek a térképen, napkelte-nyugta, időjárás előrejelzés, eső radar etc.) Az összeesküvés elméletek szerint ezt a kormány befolyásolja, a személyes véleményem szerint csak nem értik az emberek a különbséget az 1 órás érték és a több órás illetve egész napos átlag között.
  4. Az 50 alatti értékek teljesen jók, 50-100 között sem szokott senki izgulni, afelett már észrevehető, szagolható, látható a haze.
  5. A 2014-15-ös helyzet súlyosságát jelzi, hogy sokszor volt 200+ érték és emlékeim szerint 300 felettit is tapasztaltunk. Akkor kifogytak az N95 maszkok és a lakásokban használt légtisztító berendezések a boltokból. Rossz nyelvek szerint azért tartott soká a helyzet kezelése Szingapúr hivatalos tiltakozása szerint, mert számos ültetvény szingapúri tulajdonú volt.
  6. Ide tartozik, hogy bár sokan használják, a sima orvosi maszkok nem sok védelmet nyújtanak, az N95-ös maszkok legalább elvileg azt ígérik, hogy helyesen felhelyezve a szállópor 95%-át kiszűrik.
    Emellett a direkt erre készített légtisztító vagy lég mosó berendezések tudják még a (lakásokban) a levegőt hatékonyan lebegő részecske mentesíteni. Vásárláskor nem is az ára a legfontosabb, hanem hogy hol és mennyiért lehet bele cserebetétet venni.
  7. A NUS-on (National University of Singapore) dolgozók tapasztalata szerint nem jó, nem érdemes Jurong felé lakni (messze nyugaton): nagyon sokszor az olajfinomítótól jön a füst, főleg este. Ha ott veszel ki lakást, figyeld merre nyílnak az ablakaid, mert fekete finom szemcsés kosz lesz pár órán belül a a lakásodban, ha délre nyírnak az ablakaid.
  8. Szingapúr egyébként az autó okozta szmog ellen elég sokat tesz az által hogy az autók általában csak 10 éves korukig maradhatnak az utakon (állítólag ez haszonjárművekre nem érvényes?)
    Emellett 2018-tól nem adnak már ki növekvő számú útengedélyt, csak akkor helyezhető új autó forgalomba, amikor egy másik kivonásra kerül.
    Ezek mellett a környező országoknál lényegesen kiterjedtebb és modernebb tömegközlekedéssel.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése