Kiemelt bejegyzés

FIGYELEM! A blog nyitáskor feltöltött információk 2016-ban voltakfrissítve, frissítjük a cikkeket, és akkor ez az üzenet is eltűnik majd innen!

 Ha már Szingapúrban élsz, vagy már konkrétan tudod, mikor költözöl ki, hol fogsz dolgozni, akkor jelentkezz a Facebook közösségünkbe! Em...

2018-07-26

Légszennyezettség

Az elmúlt két évben (2016 második felétől 2018 első feléig) szerencsére nagyjából megúsztuk azt a helyiek által haze-nek nevezett szmogot, amelyet nem az autók, vagy az ipari termelés, hanem a környező indonéz és maláj területeken mezőgazdasági területszerzési céllal gyújtott erdőtüzek okoztak 2014-2015 között.

  1. A légszennyezés mértékét a PSI mutatja (Pollution Standard Index) ebben összegzik a lebegő kisebb és nagyobb porszemek (PM10 és PM2.5) és más szennyezőanyagok (ózon, kéndioxid, szénmonoxid etc.) jelenlétét.
  2. Az alábbi oldalon folyamatosan nyomon követhető: http://aqicn.org/city/singapore/central/
    Ha el akarunk szörnyedni, érdemes megnézni Manila, Peking vagy Új Delhi sokszázas értékeit.
    Budapest is látható, a szmogriadókkor ott is 200+-os értékek voltak.
  3. Emellett a NEA (nemzeti környezetvédelmi ügynökség) myENV mobil alkalmazása is mutatja sok más mellett (várható UV erősség, dengue klaszterek a térképen, napkelte-nyugta, időjárás előrejelzés, eső radar etc.) Az összeesküvés elméletek szerint ezt a kormány befolyásolja, a személyes véleményem szerint csak nem értik az emberek a különbséget az 1 órás érték és a több órás illetve egész napos átlag között.
  4. Az 50 alatti értékek teljesen jók, 50-100 között sem szokott senki izgulni, afelett már észrevehető, szagolható, látható a haze.
  5. A 2014-15-ös helyzet súlyosságát jelzi, hogy sokszor volt 200+ érték és emlékeim szerint 300 felettit is tapasztaltunk. Akkor kifogytak az N95 maszkok és a lakásokban használt légtisztító berendezések a boltokból. Rossz nyelvek szerint azért tartott soká a helyzet kezelése Szingapúr hivatalos tiltakozása szerint, mert számos ültetvény szingapúri tulajdonú volt.
  6. Ide tartozik, hogy bár sokan használják, a sima orvosi maszkok nem sok védelmet nyújtanak, az N95-ös maszkok legalább elvileg azt ígérik, hogy helyesen felhelyezve a szállópor 95%-át kiszűrik.
    Emellett a direkt erre készített légtisztító vagy lég mosó berendezések tudják még a (lakásokban) a levegőt hatékonyan lebegő részecske mentesíteni. Vásárláskor nem is az ára a legfontosabb, hanem hogy hol és mennyiért lehet bele cserebetétet venni.
  7. A NUS-on (National University of Singapore) dolgozók tapasztalata szerint nem jó, nem érdemes Jurong felé lakni (messze nyugaton): nagyon sokszor az olajfinomítótól jön a füst, főleg este. Ha ott veszel ki lakást, figyeld merre nyílnak az ablakaid, mert fekete finom szemcsés kosz lesz pár órán belül a a lakásodban, ha délre nyírnak az ablakaid.
  8. Szingapúr egyébként az autó okozta szmog ellen elég sokat tesz az által hogy az autók általában csak 10 éves korukig maradhatnak az utakon (állítólag ez haszonjárművekre nem érvényes?)
    Emellett 2018-tól nem adnak már ki növekvő számú útengedélyt, csak akkor helyezhető új autó forgalomba, amikor egy másik kivonásra kerül.
    Ezek mellett a környező országoknál lényegesen kiterjedtebb és modernebb tömegközlekedéssel.

2018-07-14

Fizetés, borravaló, készpénz, bankkártya, bank választás, átutalás

Bankkártyák

Szingapúrban egész jól el lehet lenni készpénz nélkül. A legtöbb helyen lehet MasterCard és Visa bankkártyával fizetni, igaz, olcsó helyeken van hogy csak NETS-szel, ami az országon belüli kártyarendszer.
A nem 7/11 és Cheers (tehát nem nagyobb lánc részét képező) kisboltok külön “kategória”:
  • sokan a nemzetközi kártyatársaságok kártyait nem fogadjak el, vagy csak magas 10-20 SGD limit felett.
  • NETS kártyával csak egy limit, kb. 5-10 SGD felett lehet fizetni;
  • érdekes hogy a Visa PayWave / MasterCard PayPass érintéses fizetéssel általában lehet viszont egész apró (2-3 SGD) összegeket is fizetni.
Cirrus Maestro kártyával pénzt felvenni tudtak a vendégeink, csak fizetni nem tudtak vele.
On-line vásárlás Citi debit kártyával állítólag nem lehetséges, DBS, POSB, OCBC-vel megy.

Magyarországon nem mindig működnek tökéletesen az szingapúri kártyák (a DBS esetében a POS terminálon menüt kínál, abból az első opciót választva működik aláírással, második opcióval, PIN-nel nem).A szingapúri kártyák PIN kódjai 6 jegyűek!

Bank választás

A legegyszerűbb választás a DBS / POSB, majdnem minden szingapúrinak van ilyen. Ennek van legtöbb ATM-je és ennél is állnak általában a hosszabb sorok.
Egy útlevél, helyi igazolvány (pl. EP) és egy proof of residence-szel besétálva azonnal tudsz számlát nyitni, ott helyben nyomtatnak is neked egy DBS-es Visa és egy POSB-s MasterCard kártyát. Havi díj csak akkor van ha nem tartasz legalább átlagosan 2-3e SGD-t a számládon.
Az OCBC számlanyitás és kártyakibocsátás is nagyon körülményes volt többünknek.
A Citis credit cardról hallottam, hogy fel kell őket hívni, és kérni, hogy waive-eljék az éves díját, és szó nélkül meg is teszik.

Készpénz

Piacokon és hawker centerterekben és némely taxiban jellemző, hogy csak készpénzt fogadnak el.
ATM-eket is könnyű találni (helyieket megkérdezve, vagy Google Mapsen például).
A külföldi (magyarországi) kártyákkal szemben a helyi kártyákat viszont csak a saját bankjuk ATM-je fogadja el, kivéve az együttműködő bankok, amelyek egymáséit is:
  • DBS és POSB
  • OCBC és UOB
  • ANZ, HSBC, Bank of China, Citibank, Maybank, Standard Chartered és State Bank of India
Ha készpénzre lenne szükség és épp nincs a közelben megfelelő automata, minden  Giant / Cold Storage / Market Place / Jasons / 7-Eleven / SingPost / Guardian Health & Beauty / Sheng Siong / buzz / Hao Mart üzletben lehet felvenni maximum 100(Guardian)/200(legtöbb hely)/1000(Sheng Siong) SGD-t, bármely termék vásárlása mellett OCBC , UOB és POSB kártyákkal.
Azaz egy palack vizet levéve a polcról csak hozzá kell tenni a bankkártyás fizetésnél a pénztárnál, hogy készpénzt is szeretnénk felvenni és mennyit, így a termék árat azzal növelten ütik be, a különbözetet pedig visszaadják készpénzben.

Számos helyen (még kicsi boltokban is, pl. a mi kondónk minimartjában is) van mobilos készpénz felvételi lehetőség: SoCash vagy Liquid Cash.
  1. Első használat: Feltelepíted az appot, kiválasztod hogy mennyit szeretnél felvenni, hogy hol (GPS alapján a közeli helyeket listázza), majd bemész a boltba és beolvastatod a QR kódot. Ekkor be kell lépni a mobil / online bankodba, és a kapott SMS utasításait követve jóváhagyni a SoCash direct debit-et a számládra (magyarul általában csoportos beszedési megbízásnak hívják)
  2. Következő használat: A számláról / mobil tárcából vonják közvetlenül, nem kell külön egy SoCash egyenleget fenntartani.
  3. Előnye: + a SoCash nem tárolja a bankkártyád adatait, nem kell attól félni hogy mi van ha feltörik / kiszivárog + relatív biztonságos, a SoCash kódja a DBS-ben a tűzfal mögött fut
  4. Hátránya: - a SoCash akkor és annyit gyűjt be a számládról amikor csak szeretne, el kell nekik hinni hogy nem fognak vele visszaélni 

Mobil fizetés

Rengeteg helyen elérhető:
  • nemzetközi:Apple Pay
    Android Pay
    Alipay
    Wepay
  • helyi:DBS PayLah
    Singtel Dash
    Grab eWallet
    Liquid Pay
    BOSS Mobile Money
    SLIDE Member
 A NETS QR payment ugyan meg nem elérhető mindenhol, de év végéig Szingapúr szerte elérhető lesz. Szóval viszlát kártyák. https://www.nets.com.sg/gocashless

Fizetés, borravaló, árak, áfás számla vs. nyugta

A szingapúriak az SGD-t gyakran csak $-ral vagy S$-ral írják.
Nagyon gyakran a nettó árakat tüntetik fel éttermekben például. Az árak mellet a ++ azt jelenti, hogy plusz áfa plusz szerviz díj, tehát pl. a S$10++ az 10 SGD + általában 10% szerviz díj + 7% áfa, azaz 11.7 SGD.
Borravalót általában nem szokás, sokszor nem is lehetséges adni (utánad hozzák).
Ha cégnek vásárolsz valamit, nem kell külön cégnévre szóló, pláne a nyugtat is elfogadja a könyvelés. Ha Van az árban áfa, az fel lesz a nyugtán tüntetve. Azért lehetséges hogy nincs áfa egyes helyeken, mert bizonyos forgalmi határ alatt nem kell GST (áfa) regisztráltnak lennie a cégeknek.

Átutalások

Szingapúron belük a GIRO utalás a lassú, overnight megoldás, a FAST utalások azonnaliak bankok között is. A különböző bankok bankszámlaszámai más felépítésűek.
A bankon belüli utalások általában azonnaliak. Kivétel ez alól az OCBC USD-SGD átvezetés, amely napközben azonnali, du. 5 után viszont megvárja a másnap reggelt.

Nemzetközi utalások általában drágák, és Magyarországon felvenni szingapúri kártyával is megdöbbentően drága (4-5% költség középárfolyamhoz képest). 
Nagyon sokan a TransferWise-t használjuk magán és céges átutalásokra is.

Érkezés, vízum, vám, határ, áfa visszaigénylés

Az útlevelednek belépéskor még legalább hat további hónapig érvényesnek kell lennie.

Érkezés előtt, még a repülőn, de legkésőbb az útlevél ellenőrzés előtt ki kell tölteni egy érkezési-távozási kártyát (Disembarkation/Embarkation Card):
Ennek a megmaradó részét célszerű az útlevélben tárolni, mert kilépéskor kérni fogják (nem tragédia, ha elveszted, de sokkal tovább fog tartani a kilépés).
A túrista vízum 90 napig érvényes magyar útlevéllel és nem kell előre igényelni. Viszont fogják kérdezni, mit fogsz csinálni, hol, kinél fogsz lakni, volt már rá példa, hogy fel is hívták.

Alkoholok behozására a zöld (vámmentes) folyosón az alábbi variációkban vannak limitek: (részletek)
Efelett le kell vámolni a behozott mennyiséget (piros folyosó).

Dohánytermékeket nem lehet vámmentesen behozni (piros folyosó).

Vám fizetése

A vám befizethető személyesen (kártyával) a Customs irodában, de ki lehet számolni és be lehet fizetni mobil alkalmazással is - a zöld folyosó előtt:
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.customs.gov.sg
https://itunes.apple.com/sg/app/customs-sg/id1062502468?mt=8

Áfa visszaigénylés

GST-t (Goods and Services Tax) visszaigényelni magánszemélyként csak akkor tudsz, ha turista vagy, nem rezidens. Legalábbis a vásárlásnak és az arról kapott adó visszatérítési bizonylatnak egy olyan útlevélhez érdemes kötődnie, amely hamarosan elhagyja az országot és a reptéren majd a tulajdonosa elkéri az adót.
Ha bármilyen jogcímen az országban laksz, akkor nincs visszaigénylésre mód a saját neved alatt. 
Vásárláskor figyelni kell, hogy kérj GST refundhoz külön papírt - ehez fog kelleni az útlevél.
Visszaigénylés a reptéren vagy más határátlépőnél; van, ahol a boltban is el tudod intézni ezeket, pl. a híres 24 órás Mustafa Center aranyüzleteiben.

Vállalkozás, céges ügyek

Cégalapítás

Szingapúrban a cégalapítás néhány nap alatt megvan, és nem is különösebben drága, de azért nem filléres tétel. Lehet céget alapítani akkor is, ha csak külföldi tulajdonosai lesznek.
Ha legalább 30% helyi (Singapore Citizen vagy Permanent Resident) a tulajdonos, akkor számos kormányzati ügynökség támogatásaira jogosult a cég, amelyre a tiszán külföldi tulajdonúak nem.

Erre szakosodott szolgáltatók teljes körűen végigviszik - vagy ha hajlandó vagy egyes lépéseket magad elintézni, azzal tudod olcsóbbá tenni. Ilyenek pl. (amelyekkel már van személyes tapasztalat):

Start-up: a legtöbb vállalat (befektetési alap és ingatlan fejlesztők nem) akkor élvezi startupoknak szánt (adó)kedvezményeket, ha kevesebb, mint 3 éves.

A céges e-ügyintézés a CorpPass eléréssel és portálon keresztül megy: itt ad egyénenként hozzáféréseket, jogosultságokat a vállalat az adó / munkaügyi / stb e-szolgáltatásokra.

Mindenképpen helyi vagy PR kell legyen legalább egy Director és a Company Secretary. Ha nincs ilyenünk, a fenti cégek is pl. nyújtanak Nominee Director és CorpSec service-t.

Adózás

Mondhatjuk, hogy tényleg söralátét:
  1. Coporate Income Tax - sávos, kedvezményekkel, rebate-ekkel, kis-közép vállalatok számára az első években és az adózó eredmény első 100e SGD-jére adómentesség, a felett részletes mentesség stb.
    Az adózási év után számítják és fizetendő!
  2. Skill Development Levy: 11.25 SGD / alkalmazott és hónap, lefelé kerekítik, bankkártyával is fizethető, havonta.
  3. GST / Áfa: lezárt negyedévek után vonják a cég számlájáról.
  4. Central Provident Fund: ha van helyi (SG citizen vagy permanent resident) alkalmazott akkor a munkaadó és a munkavállaló is fizet a CPF-be. Szigorúan nézve nem adó hanem jövedelem: bár nem kapja kézhez a munkavállaló saját CPF számlájára kerül és ott rendelkezhet vele, ott kamatozik, és ha a PR elhagyja az országot, ki is kérheti a felhalmozott CPF hozzájárulásait.
  5. Az osztalékadó 0%.
Az adózási ügyeket általában magánszemélyként és  cégesen is a MyTax portálon kell intézni.

Áfa

Ha a cég éves forgalma nem éri el az 1 millió SGD-t nem kell GST regisztráltnak lennie, GST-t számláznia és nem is vonják tőle
Aki regisztrált annak negyedévente kell GST return bevallást beadnia, és a negyedév után vonja az állam a cég SGD számlájáról (tehát ha főleg USD-ben üzletel a cég, figyelni kell hogy április, július, október és január hónapokban ott legyen az SGD is a számlán, de ha nincs, szólnak).

Ha visszajár, kiküldik csekken, az adó 90%-át 7 napon belül, de legfeljebb 30 nap múlva. Ha ennél tovább nem küldik, kamatot fizetnek rá.

Szerződés és számlázás külföldre

International szolgáltatások és külföldre szállítás esetén 0% áfás számla állítandó ki.
Szingapúrnak általában minden környező országgal és például Magyarországgal is van kettős adóztatást elkerülő (Double Taxation Agreement / Treaty) egyezménye. Ezek azonban más feltételekkel és dokumentációs követelményekkel működnek tapasztalataink szerint pl. Hong Kongba, Thaiföldre, Malajziába, a Fülöp Szigetekre vagy Indiába, általában a célországban kell utána nézni, a célország Szingapúri követségével is érdemes lehet beszélni, de nem lehetetlen, sőt nem is nehéz csak körülményes mindezeket akár kis cégként is elintézni.

Céges bankszámla nyitás

A bankszámla nyitás komoly háttérvizsgálattal jár, ha cég tulajdonolja a szingapúri céget, amelyé a bankszáma lesz, akkor annak a tulajdonosait és ha szükséges azok (többségi) tulajdonosait is ellenőrzik. Ez egy kockázati tőke befektetett cégnél egész az tőkealap befektetőiig felmegy.
Emellett sok bank nem is foglalkozik a túl kis cégekkel (pármillió dolláros forgalom alatt). a DBS is az OCBC például igen.

Alkalmazottak felvétele

A helyi munkavállalók (citizen, PR) felvétele nagyon egyszerű, csak be kell őket jelenteni és szerződést kötni velük. Saját magunk illetve külföldről, pl. Magyarországról felvenni munkavállalói engedéllyel lehet.
A kettő között van, könnyebb, de nem automatikus már munkavállalási engedéllyel rendelkezők házastársainak / gyerekeinek felvétele, akik DP-vel (Dependent Pass) vagy LTVP-vel (Long Term Visit Pass) tartózkodnak az országban, esetükben a cégnek Letter of Consentet (LoC) kell kérnie a Ministry of Manpowertől (MoM), amit általában gyorsan meg is adnak. Ennek van egy felső határa fizetésben, ami felett önálló munkavállalási engedélyt kell igényelni neki.

Munkavállalási engedélyek

Ilyet kell igényelni minden nem fent részletezett külföldinek, expatnak, akkor is ha más cégnél, itt már van munkavállalási engedélyük. Beadható, miközben a másik engedélyük még érvényes és használatban van (másol munkavállalók). Gyors összefoglaló:
  1. PEP: nagyon ritka Personalised EP, azok igényelhetik, akik 12k SGD feletti fix havi fizetést keresnek, ők maximum fél évig két állás között is az országban maradhatnak.
  2. EP: Employment Pass: felsőfokú végzettséggel és bizonyos fizetési szint felett igényelhető, nincs országos kvóta, de a cégekben különösen nagyobb létszám (hivatalosan 50 fő, tapasztaltok alapján már 10 körül is) mellett arányban kell állniuk a helyiek létszámával.
  3. S Pass: nem követelmény a felsőfokú végezettség, viszont csak kb. 5 helyi után lehet egy SPass-t igényelni.
  4. Work Permit: iparáganként szabályozott kvóta, pl. építő, takarító, kikötői munkások.
Igénylést lehet beadni ügynökségeken át, akik nagyon ígérik, hogy sikeresek lesznek, de olyat még nem találtunk akit nem előre, hanem siker esetén kell csak kifizetni.
Lehet önállóan is igényelni az EP-online / SPass-online stb. weben, érdemes jól utána járni, milyen adatokat érdemes megadni, alátámasztó dokumentációt érdemes mellékelni a siker érdekében.

(Tömeg)közlekedés

Szingapúr tömegközlekedése modern, gyors és hatékony: (Budapesthez képest) olcsón kiterjedt metró és buszhálózaton utazhatunk. (a most 9500 Ft-os havi bérlet árból havi 30-40 akárhány átszállásos út jön ki).

MRT, LRT = Mass Rapid Transport, Light Rail Transit = Metró

A metrót MRT (mass, fővonalak) és LRT (light, szárnyvonalak) alkotják. A megállóknak általában több vagy sok bejárata van, amit a lenti térkép bal felső sarkában látható szimbólumot keresve lehet észrevenni: (eredeti méret)
az MRT-n szállíthatunk nagyméretű tárgyat, amennyiben maximális méretei nem haladják meg a 120x70x40cm-t. (ezért pl. csak összecsukható kerékpárt vihetünk fel a metróra.)

Árak

Praktikus előre feltöltős ez-link kártyát váltani bármely MRT pénztárában és azzal utazni, tehát nem érdemes napi / heti / havi jegyet venni (amely most 120 SGD).
Az egy útra váltható és újratölthető papír jegyek, valamint a buszsofőrnél fizetni is drágább és macerás (kiszámolt pénzt kell adni, nincs visszajáró).
Gyerekeknek van "concession pass" 7 év alatt, ami ingyenes utazáshoz jó (metrón kell igazán a kapu miatt), buszon többnyire nem szólnak vagy néznek csúnyán. Nagyobb MRT állomásokon lehet kérni, csak útlevél vagy DP kell hozzá (pl. Chinatown).

Az árak a távolságtól és a csúcsidőn belül / kívül utazástól függenek, és egy út teljes hosszára vonatkoznak, tehát lehet benne több metró és busz átszállás is (ugyanarra visszaszállva viszont már új út).
  • A minimum ár jelenleg 77 cent;
  • egy belváros-külváros kb. 1.2 SGD (Pl. Eunos - Raffles Place);
  • egy kelet-nyugat 1.6 SGD (1 North - Euonos);
  • egy nagyon nyugat-közepesen kelet 1.87 (NTU - Paya Lebar);
  • a maximum lehetséges díj valahol 2 dollár 2 cent körül van most de ehhez keresztbe kell utazni a teljes szigetet. 
  • Aki megelőzi a reggeli csúcsforgalmat a 18 belvárosi állomásra utazva, azok háromnegyed nyolc előtt érkezve ingyen utaztak, 7:45-8:00 között 50 centtel olcsóbb.
Ha valaki sok mindent megnéz kevés nap alatt utazást + belépő kedvezményeket együtt ad a Singapore Tourist Pass 1-2-3 napra 10-16-20 SGD-ért.

Busz

A buszmegállókat szinte mindenhol megtalálni, a buszok gyakrabban állnak meg mint Magyarországon, a helyiek körében nem divat még egy buszmegállónyit sem sétálni.
Sokszor van buszos alternatíva, ami gyorsabb, mint a metróhoz sétálni, átszállni, metrótól sétálni, lást útvonaltervező alkalmazások.
A buszokra kizárólag elől lehet felszállni, és integetni kell a sofőrnek hogy megálljon, ha a nekünk kellő számozású busz érkezik.
A buszokon célszerű leülni vagy kapaszkodni, sok sofőr teljes gáz-padlófék üzemmódban vezet.

Útvonal tervező alkalmazások

A legegyszerűbb a mindenhol működő Google Mapsszel terveztetni az útvonalat, bár az sokszor megfeledkezik busz járatokról vagy akár metróról is.
Sokak szerint a legjobb alternatíva a Citymapper, amely arról is ad tippet, melyik állomás kijáratot használjuk (és van, amelyik állomásnak 14 kijárata van!), hová szálljunk a vonaton, mikor érkezik a következő alkalmas számozású busz, stb.
A közeli buszmegállókba érkező buszok érkezési idejét és telítettségét mutatja a hivatalos MyTransport alkalmazás is (plusz metrótérkép, útvonal tervező stb.):

Grab

Taxizás helyett általában javasolt Grabet használni, ez az Uber alkalmazással rendelhető kocsihoz nagyon hasonló (Szingapúrban és a környező 6-7 országban a Grab felvásárolta az Ubert is), ennek megfelelően másik előnye hogy ha Szingapúrból tovább utazunk Bangkokba / Kuala Lumpurba / Manilába stb. akkor ott is működni fog ugyanaz az alkalmazás (még olcsóbb díjakkal 😊).

Feliratkozáskor kaphatunk valamiféle kedvezményt, illetve közben szerezhetünk valami előnyt annak a Grab felhasználónak is, aki meghív minket a rendszerbe.
  • Megadhatjuk előre az indulási és érkezési helyet és opcionálisan egy vagy több köztes megállót is;
  • előre tudni fogjuk az út díját, de az ERP útdíjak, Sentosa belépti díj stb. erre még utólag rakódik rá;
  • láthatjuk az érkező autót a térképen;
  • és üzenhetünk is a sofőrnek.
  • Érkezéskor egyszerűen kiszállunk, a fizetés az előre regisztrált bankkártyáról, bár lehetséges csak készpénzes fizetéssel is utazni.
  • Lehet több üléses (7 vagy 9) illetve gyereküléses kocsit is rendelni, meg persze elegáns limuzint is.
  • Valamivel olcsóbb mint a taxi, kivéve, amikor nagy rá a kereslet, ekkor dinamikusan emelkedik a díja és érdemes lehet taxit leinteni. Illetve Taxit is lehet hívni a a Grab alkalmazással is.
  • Hátránya, hogy menet közben nem lehet sem a célállomáson módosítani sem köztes megállót beiktatni (mint a taxi vagy az Uber esetében.)

Taxi

A taxikat Szingapúrban többnyire leintik, vagy taxi megállóban szállnak be. A forgalmas helyeken, pl repülőtér, bevásárlóközpont, stb. a taxihoz sorba kell állni, hacsak nem foglalunk telefonon, vagy online app segítségével.
A legtöbb taxiban van kártyás fizetés (MasterCard, Visa, NETS), de vannak csak készpénzt elfogadó taxik, erre vigyázzunk, ha kártyával szeretnénk fizetni.
Ne lepődj meg, ha a taxis tőled kérdezi, hogyan kell odamenni, milyen úton menjen s a többi. Ragaszkodj hozzá, hogy fogalmad sincs, először vagy itt / mész oda,  használjon navigációt. A Grabbel szemben a taxisoknál ez egyáltalán nem egyértelmű.
A több mint 5 személyes, vagy elegáns limuzin taxik általában drágábbak mint az alap taxik.
Taxi rendelésre is vannak alkalmazásai a taxi cégeknek, de azokat kevesebben használják, mint a Grabet.

Közösségi biciklik

Több cég is üzemeltet közösségi kerékpárrendszereket. Annyiban (is) különböznek a Bubitól, hogy nincsenek dokkolók, bárhol leteheted a bringát. Ennek megfelelően városszerte mindenhol beléjük botlasz, rájuk pattanhatsz.

Gyalog

A legolcsóbb közlekedési formához is sok alkalmas terep van: egyrészt a belváros, Marina Bay, Chinatown, Boat Quay, Robertson Quay, For Canning Park, Civic district mind besétálható távolságban vannak, a Gardens by the Bayból akár egyenesen a több mint 15 kilóméretes East Coast Park másik végéig is elsétálhatunk (vagy biciklizhetünk, rollerezhetünk, görkorcsolyázhatunk, gördeszkázhatunk - és sokan szoktak is).
Emellett a parkok között kiderjedt Park Connector Network is található. Az itt élők számára hat körtúra útvonalat is ajánl a National Parks.

Autóval

A fentiek miatt nem szükséges autót bérelni a közlekedéshez, nincsenek olyan kieső helyek ahová nem lehet a fenti opciókkal olcsón eljutni.
Plusz a parkolás bár egységes rendszerrel működik a parkolóházakban és -parcellákon (a fent már említett ez-link kártyát egy kocsiba épített műszeren keresztül olvassák le az antennák), akkor is plusz idő és macera a parkoló keresés.
Az üzemanyag árak is magasabbak mint Magyarországon.

FIGYELEM! A blog nyitáskor feltöltött információk 2016-ban voltakfrissítve, frissítjük a cikkeket, és akkor ez az üzenet is eltűnik majd innen!


 Ha már Szingapúrban élsz, vagy már konkrétan tudod, mikor költözöl ki, hol fogsz dolgozni, akkor jelentkezz a Facebook közösségünkbe!
Eme blog célja, hogy segítséget nyújtson, válaszokat, információkat adjon azoknak a magyaroknak, akik (még) nem a szingapúriak:
  • de egykor oda tartoztak
  • fontolgatják, tervezik a külföldre költözést
  • itt (is) szeretnének állást keresni
  • átutazóban lesznek, tanácsokat szeretnének
  • stb.

[Régi:2016] Melyek a (legjobban?) használható honlapok Szingapúrról a) magyarul és b) angolul?

  • http://szingapur.info
  • http://boca7.blogspot.sg
  • http://szingapurban.blogspot.sg/2007_09_01_archive.html
  • http://szingapur.lap.hu/blogok/18480921
  • térkép: gothere.sg, streetdirectory.com.sg
  • események: yoursingapore.com, timeoutsingapore
  • kedvezmények: groupon.sg
  • Singapore Tourism Board - www.stb.gov.sg;
  • Műszaki áruk - http://www.hardwarezone.com.sg/;

[Régi:2016] Hogyan lehet állatot behozni Szingapúrba?

  1. Emloyment Pass vagy SPass szükséges. Első körben kint az Agri-Food and Veterinary Authority vagy röviden AVA honlapját (http://www.ava.gov.sg/) nézzétek meg, ott részletes leírás található, hogy mi szükséges a kisállat exporthoz. Vannak tiltott fajták és azok keverékei is tiltottak - a mi kutyánk menhelyről örökbefogadott keverék, róla "ránézésre" állapították meg, hogy nem tiltott. Fontos szempont, hogy az első veszettség elleni oltást minimum 6 hónappal a kiutazás előtt kell megkapnia, ha azóta több oltást is kap, akkor azoknak pontosan évente kell történnie. Nálunk volt 5 nap eltérés, emiatt a privát és a hatósági állatorvos aláírásával ellátott igazolást, valamint az oltóanyag gyári leírását kellett benyújtanunk, miszerint a vakcina 2 évre biztosít védelmet (így elfogadták az évente beadott oltások közötti 5 nap csúszást).
  2. Második körben a NÉBIH-nél kell bejegyeztetni az AVA által kért import/export dokumentumot, amit a privát és a hatósági állatorvosnak is ki kell töltenie kiutazás előtt. Ezt a papírt az idő szűke miatt mi saját felelősségre jegyeztettük be, tehát nem biztos, hogy ha valaki most nekiindul, akkor elérhető lesz ez a dokumentum. (Bejegyeztetni amiatt kell, mert a hatósági állatorvos nem írhatja alá, amíg nincs bejegyezve, anélkül pedig nem lehet kihozni az állatot. A "saját felelősségre" azt jelentette, hogy a NÉBIH lefordította a dokumentumot, de nem vállal semmi felelősséget sem tartalmi hiányosságokért vagy hibákért, sem pedig ha a szingapúri hatóságok visszafordítják az állatot).
  3. Kiérkezés után a kutyánk 1 hónapig karanténban volt, oda foglalni kell helyet, de a honlapon való regisztráláshoz kellenek a fent említett igazolványok egyike (https://qms.ava.gov.sg/Public/Login.aspx). A vasárnapokat kivéve minden nap van látogatási idő, a kutyák egyenként vannak kennelbe - ez itt egy kis szobát jelent zárt benti és egy kis lerácsozott kinti résszel, amikből lehet ventilátorosat és légkondisat választani - és itt kellene végezniük a dolgukat. Naponta egyszer délelőtt kiviszik őket, de pl a kutyánk annyira szobatiszta, hogy hiába vittünk neki kutyapelenkát és próbáltuk rávenni, hogy bent is piszkítson; az egy hónap alatt egyszer sem végezte a dolgát a kennelben, csak kint, így egy igazi kínszenvedés lehetett neki, főleg vasárnaponként.
  4. Az időtartamot az szabja meg, hogy az adott ország milyen besorolásban van a kinti hatóságnál. Magyarország sajnos a legrosszabb D kategóriában van, aminek az az oka, hogy nincsen kapcsolatfelvétel a két ország között, így a legrosszabbat feltételezik. Ennek is utánajártunk és minimum egy, de valószínűbb, hogy két kategóriával jobb helyre lehetne besorolni, ami azt jelenti, hogy lecsökkenhetne egy hét-tíz napra ez az időszak. A mi kutyánknak minden eredménye rendben volt, mégis rögtön beadtak neki egy újabb veszettség elleni oltást és minden egyes újabb beutazáskor ez történne, szimplán "mert ez a szabály". Kérvényeztük a NÉBIH-nél még februárban a kapcsolatfelvételt az AVA-val, ahol a napokban érdeklődtünk az ügyünkről, de onnan azt az információt kaptuk, hogy senki nem kereste meg őket Magyarországról. Sajnos mi magánszemélyként nem kezdeményezhetjük a kapcsolatfelvételt az AVA-nál. Esetleg ha többeket érdekel ez az ügy lehet, hogy együttes erővel többet érnénk el a NÉBIH-nél, minden esetre mi nem adjuk fel.
  5. A budapesti hatósági állatorvos elérhetősége (nagyon segítőkész hölgy): Hatósági főállatorvos elérhetősége itt: https://uj.kispest.hu/a-kerulet-mukodese/egeszsegugy
  6. Anyagi oldalról is fel kell készülni, a kért tesztek és oltások 50-60 ezer forintos tételek, a karanténban a kennelekre napidíjat kell fizetni, a kutya kint tartózkodásához "dog licens"-re van szükség, aminek szintén díja van. Nálunk a kutya családtagként van kezelve, így egyértelmű volt, hogy végigcsináljuk a tortúrát. Ha őszinte szeretnék lenni - és tényleg nagy állatbolond vagyok, tehát nehéz ezt mondanom -, de akinek van olyan családtagja, aki átvállalja a kutyáját, akkor lehet, hogy az a jobb megoldás.

[Régi:2016] Milyen élelmiszereket és gyógyszereket lehet behozni Szingapúrba?

  • A hivatalos lista az élelmiszerekről itt található (http://www.ava.gov.sg/explore-by-sections/food/bringing-food-intosingapore-and-exporting/bringing-food-for-personal-use). Mellesleg az Agri-Food and Veterinary Authority (AVA) kihozott egy SGTravelKaki nevű mobil alkalmazást is erre a célra.
  • Mi az elmúlt tizenhat év alatt nagyon sokszor hoztunk be ÉSSZERŰ mennyiségű élelmiszert (pl. 1-2 rúd téliszalámi, néhány pár kolbász, 1-2 kg sajt, stb.), SOHA nem volt belőle semmi gond. Minden csomagot átvilágítanak, időnként ki is nyittatják őket, de egyszer sem szóltak érte.
  • A gyógyszerekről pedig a Health Sciences Authority (HAS: has.gov.sg) honlapján lejet infót találni (jelenleg revízió alatt áll, igy nem tudunk pontos linket adni, régen itt volt az info: http://www.hsa.gov.sg/publish/hsaportal/en/health_products_regulatio n/bringing_personal_medication.html).

[Régi:2016] Van-e olyan légitársaság, vagy átszállási kapcsolat, amivel kicsit kényelmesebben, kedvezőbb áron lehet haza- ill. visszarepülni?

  • FONTOS INFÓ: Az utóbbi időben előfordult, hogy az egy útra szóló repülójegy (SIN irányba) a Ferihegyen problémát okozott, és előfordulhat, hogy a Changi-n sem akarnak beengedni, ha csak nincs rá megfelelő (lehetőleg írásos) magyarázat. Érdemes erre felkészülni.
  • A Qatar Airways időnként olcsóbb, mint bármelyik másik társaság, és a kb. 7+5 órás repülőutak kényelmesebbek, mint a kb 10+2 más társaságokkal. Olcsó (1200 SGD körül) lehet még a KLM és Airfrance, és időnként a Finnair. A Lufthansát ajánlanám legutoljára, még ha olcsó is néha, szerintem nem éri meg a vesződést. Eddigi személyes statisztikám alapján a legolcsóbb jegyek területén a Finnair vezet (3X), őket követi a Qatar (2X).
  • Szerintem nem érdemes vesződni a két vagy annál több átszállásos opciókkal. Nem sokkal drágábban már egy átszállással is el lehet ide jutni, ám még ez is igénybe vesz minimum 15-17 órát (várakozással együtt). Olcsóbb retúrjegyeket általában a British Airways, Air France, es a Finnair ajánl (1100-1200 SGD), a többi (Qatar, Singapore Airlines, Lufthansa, Swiss) 1400-1500 SGD korul van. Érdemes megnézni bécsi indulással is a dolgokat, onnan sokkal több lehetőség van az 1100-1200 SGD árkategóriában, viszont oda ki kell jutni (plusz 3-4 óra).
  • Az egy útra szóló repjegyek esetén viszont teljesen más a helyzet. A Lufthansa-Singapore Airlines, KLM-Singapore Airlines illetve Qatar adja ezeket a legolcsóbban (kb 950-1000 SGD).
  • Mindenki másra esküszik. Nekünk bejött a Qatar Airways, ezért az elmúlt években szinte kizárólag velük repültünk. Modernek a gépeik, a repterük is elfogadható, Dohában csak pár órát kell várni, és az áraik általában alacsonyabbak a többiekénél. Ami nem a legjobb náluk, hogy Dohában mindig messze áll meg a gép a termináltól, le kell lépcsőzni a gépről és busszal kell bemenni az épületbe, majd vissza ugyanígy. Ez az időseknek és mozgássérülteknek az átlagosnál is kényelmetlenebb lehet. Azóta átadták az új terminált, de változatlanul buszozni kell.
  • Az Emirates-szel is lehet már egy átszállással utazni, és ki lehet fogni olcsóbb jegyeket. Az Air China-nál is elérhető egy átszállásos utazás Pekingen keresztül, de velük nincs tapasztalatom.
  • Mi mostanában Qatar - Emirates - Turkish vonalon utazunk, szinte mindig 1000 SGD alatt, de sikerült már jegyet venni 700 SGD alatt is.
  • Eddig általában a Qatar es a Finnair adta a legjobb ajánlatokat, mi jellemzően velük utaztunk. A Finnair gépeinek kabinja elég régi volt, a képernyők is nagyon picik voltak. Az új gépeik beállításával 2016 májustól ez is meg fog valtozni, es a Qatarhoz hasonloan a legmodernebb Airbus A350XWB-kel fogjak megtenni ezt az útvonalat.
  • Az Emirates magyarországi járatnyitásával élesedett a verseny: a Qatar és az Emirates versengésének hála akcióban mostanság akár 135 ezer forintért is el lehet csípni jegyeket.
  • Mi mostanában a Qatar - Emirates - Turkish vonalon utazunk, szinte mindig 1000 SGD alatt, de sikerült már jegyet venni 700 alatt is.

[Régi:2016] Milyen jellegű munkákat vállalnak a szingapúri magyarok? Milyenek az esélyei munkavállalóként egy a) asztalosnak; b) gyógymasszőrnek; és c) motorkerékpár szerelőnek?


  • Fejlesztőként dolgozom értelmi fogyatékkal élő felnőttekkel. Két hónap keresés után meg is lett a munka. Az biztos, hogy ezen a téren hiány van szakképzett, tapasztalt munkaerőből. Sok a külföldi, és szerintem értékeli is a vezetőség az otthonról hozott mentalitást. Az biztos, hogy akinek ilyen tapasztalata van, es megfelelően beszél angolul, az hamar talál munkát.
  • Mi mindketten kutatók vagyunk. Otthon értek el bennünket, kihozattak az interjúra, mely egy hétig (!!) tartott.
  • A legjobb esélye azoknak van, akik hiányszakmákban dolgoznak, vagy valami olyat tudnak, amit az itteniek nem.
  • Nagyon szakmafüggő, a szakmádon belül kell beszélned valakivel. Én pl. az építőmérnök cégekről tudom elmondani a tapasztalataimat.
  • Tapasztalatom szerint a munkaadók akkor vesznek fel külföldit, ha az JÓ a munkájában, tapasztalt, es megéri kifizetni neki azt a (jelentős) többletet, amivel az ilyen munkavállaló foglalkoztatása jár. Ez gyakorlatban annyit jelent, hogy szinte csak oda vesznek fel külföldit, ahova olcsóbb helyi munkaerőt nem találnak.
  • Nem egyszerű kérdés, mert egyik szakmát sem ismerem igazán. Errefelé sok a ‘kínai csodadoktor‘, ők is masszíroznak (többek között). Ugyanakkor a kórházakban az ehhez hasonló pozíciókban többnyire nőket látni, így elképzelhető, hogy kapva kapnának egy jól képzett férfin. Nagyon jó az itteni eü ellátás, sokan külföldről járnak ide gyógyíttatni magukat. Körbe kellene érdeklődni!
  • a) Asztalos esetében feltenném a kérdést, hogy vajon ismeri-e a helyi stílusjegyeket, amiket bele tud építeni a munkájába?
  • b) Sok az amerikai, ír, és angol gyógytornász, és keresettek. Szerintem magyarként is jó az esély. Az angoltudás szükséges, illetve egy idő után a helyi nyelvek (hokkien, tamil, maláj) alapszintű ismerete előny, de erre vannak a kórházban tanfolyamok.
  • b) Gyógymasszőrnek látok esélyt az egészségügyben, ugyanakkor tele van minden bevásárlóközpont helyi masszázs-szalonokkal.
  • c) Mivel az autók nagyon drágák, ezért a motorok népszerű közlekedési eszköznek számítanak. A legtöbb cégnek saját szervíze van, talán náluk lenne érdemes próbálkozni, ha van releváns gyakorlat. A független műhelyek szerintem inkább az idősebb, helyi ‘szakikat’ alkalmazzák.

[Régi:2016] Mik azok a dolgok, amikre az interjú alatt érdemes figyelni? Mit kerüljetek és mit emeljetek ki!


  • Itt nincsenek általános, minden cégre érvényes szabályok, nagyon széles a skála. A nagy multiktól a helyi, többnyire angolul nem vagy alig beszélő alkalmazottakat foglalkoztató kis cégekig mindenféle munkaadó előfordul. Ennek megfelelően nincsenek minden helyzetre érvényes szabályok sem, inkább csak általános viselkedési tanácsokat lehet adni.
  • Legyél magabiztos, de ne túl lehengerlő! Amiből szerintem itt hiány van, az a kreativitás, ugyanis az itteni oktatási rendszer egyáltalán nem erre, hanem inkább feltétlen engedelmességre tanítja a gyereket.
  • A speciális szaktudást, és az esetleges korábbi külföldi munkát hangsúlyozzátok!
  • A ‘sarkos vélemény’ errefelé nem divat, itt inkább ‘körbemagyarázzák’ a problémát. Ellenvéleményed lehet, de ha látod, hogy a tárgyalópartnerednek nem tetszik, ne feltétlenül forszírozd! Ha bírálsz, csak finoman!
  • A személyes (vagy skype) interjúra mindenképpen a szolid, tradiconális öltözetet javasoljuk. A nők kerüljék a kihívó ruhadarabokat! A férfiak ne öltözzenek túl: elég a hosszú ujjú ing, esetleg – ha nagyon ki akarjátok végni a rezet – akkor nyakkendő. Zakót itt csak miniszteri szintű látogatásokon viselnek.
  • A névjegyet errefelé két kézzel fogják meg, gondosan úgy fordítva, hogy a fogadó felé nézzen. A fejet kicsit meghajtva nyújtják oda, és ugyanúgy, két kézzel veszik el a másikét. Ez a kezdet kezdetén elég nehézkesnek tűnik, de bele lehet jönni.
  • A családra általában rákérdeznek, és arra is, hogy mennyi időt szándékozol itt maradni. Ha otthon volt műtéted, vagy valamilyen hosszantartó egészségügyi problémád, akkor minden papírt hozz el magaddal (esetleg angolra lefordítva).
  • Fontos, hogy helyi vagy ‘expat’ szerződést ajánlanak-e. A jóval ritkább utóbbiban szerepelhetnek olyan luxusok, mint a költözési és lakhatási támogatás, illetve a gyerekek tandíjának egy része, stb.
  • Mindenképpen tisztázzátok, hogy mit fedez majd az egészségügyi biztosításotok, mert a kórházi költségek elég magasak.

[Régi:2016] Az interjúra inkább érdemesebb kiutazni és személyesen körbejárni a cégeket, vagy otthonról is el lehet ezt intézni?


  • Multi cég intézhet kiküldetést otthonról. Ha újonnan felvételiznél egy céghez, akkor tapasztalataim szerint kell a helyi cím és a személyes interjú.
  • A személyes találkozást szerintem semmi nem pótolja, mert azzal kizárható, hogy nagyon más helyzetbe kerülj, mint amire számítasz. Ugyanakkor ennek a költsége jelentős, és ezt egyre kevesebb cég hajlandó vállalni. Adott esetben skype-on lefolytatott beszélgetéssl pótolható.
  • Mindenképpen a személyes interjút javaslom.
  • Szerintem személyesen jobb, de sok függ attόl milyen munkárόl vagy hivatásrόl van szό.
  • Ez pozíció- és tapasztalatfüggő. Releváns tapasztalat multicégtől, nagynevű egyetemtől, intézménytől vagy ajanlólevél magas beosztású, elismert szakembertől, esetleg az adott cég jelenlegi/korábbi vezetőjétől előnyt jelent. Ilyen esetben otthonról is lehet jobb eséllyel pályázni. Persze, ha a pályázó az adott szakmában nagyon keresett szakterülethez ért, akkor a fentiek nélkül is érdemes próbálkozni. Egyéb esetekben inkább a helyi keresgélés ajánlott, de ez a módszer sajnos időnként hosszadalmas lehet és sok kitartást igényelhet. Ilyenkor ajánlatos inkább kisebb cégeknél próbálkozni, mert azok általában gyorsabban hoznak döntéseket. A nagy cégek (pl. bankok) malmai manapság gyakran igen lassan őrölnek.

[Régi:2016] Milyen a nők helyzete és értéke Szingapúrban? Mennyi nőként az esélyed?


A munkavállalói jogokat és főképpen az egyenjogúságot erősen védik minisztériumi szinten. Szingapúrban ez az jelenti, hogy erre tényleg odafigyelnek: kampányok, képzések és ellenőrzések vannak. A női munkavállalóknak szerintem jobb helyzetük van, mint otthon.
Tapasztalataim és ismerőseim élményei szerint, a női munkavállalókat még jobban megbecsülik. Gyorsabban válnak jobb szakemberré, mert a helyi srácoknak egyetem előtt kötelező a 2 év katonai szolgálat. A lányoknál ez nincs, ezért pályakezdéskor korábban, jobb esélyekkel indulnak. Több cég értékeli ezt. Személyes téren: ha az ember lányának tetszik az itteni és általánosságban a keleti kultúra, akkor nagyon jó kis hely.
Én úgy gondolom, hogy Szingapúrban nincs diszkrimináció a nőkkel szemben. A fiatal nők zöme dolgozik. Az én csapatomban például csak öten vagyunk a 13-ból férfiak, a kolléganőink közül négy házas, és összesen 10 gyerekük van.
Jobb, mint Ázsia más országaiban. A közbiztonság kitűnő, a legtöbb helyen éjjel is lehet az utcán sétálni.

[Régi:2016] Mit kell tudni az otthonitól eltérő szokásokról? Mik a kommunikáció alapvető szabályai?


Szingapúrnak négy hivatalos nyelve van: a maláj, a mandarin, a tamil és az angol. Az angol nyelv elegendő a boldoguláshoz, mindenki beszéli több-kevesebb akcentussal.
A helyiek többsége az angol sajátos helyi változatát, a Singlish-t beszéli. Először elég megdöbbentő, de hamar el lehet sajátítani. Kezdetben elég, ha a kijelentő mondatok végére a ‘lah’, míg a kérdő mondatokéra az ‘is it’ nyomatékosító szócskákat beillesztitek. Garantáltan meglesz a sikerélmény.
Nem volt nagy kultúrsokk az ideköltözéskor. Ugyanakkor a helyiek természetéről, mivel sokfélék, egy hetet lehetne mesélni.
Meg kell tanulni megérteni a Singlish-t, de egyébként a kommunikáció alapvető szabályaiban nincsenek nagy eltérések.
A számokat teljesen másképpen mutatják, mint mi: egyáltalán nem használják a hüvelykujjukat. Az egyet a mutató ujjukat, a kettőt a mutató és középső ujjukat, míg a hármat a három legkisebb ujjukat feltartva jelzik. A négynél a négy ujj felfelé, míg a mutató ujj behajlik a tenyér elé. Az ötöt az összes ujjukat összecsippentve mutatják, mint amikor az olaszok valami nagyon jót jeleznek.A hatot és felette is tudják egy kézzel mutatni.

[Régi:2016] Mit hol lehet kapni?


Messze vagyunk Közép Európától, itt nagyon máshogyan étkeznek az emberek. Azért nem szabad elkeseredni, mert némi utánajárással és kitartással szinte minden otthoni kajához szükséges alapanyag beszerezhető. Kivétel a jó minőségű piros paprika, azt otthonról kell hozni.
Tudni kell, hogy mit hol keressünk. A helyi kis boltokban pl. hiába keres az ember tormát, tejfölt vagy szénsavas vizet. Ugyanezek szinte mindig vannak egy Fairprice Finest-ban vagy éppen a Cold Storageban. Ugyanakkor a szomszéd kisboltban találtunk a magyar ízlésnek teljesen megfelelő pörkölt, jó minőségű szotyit barna papírban vákumozva. Érdemes kísérletezni!
Élelmiszerek:
Egres/köszméte/piszke etc.: Mustafa Centre
Karalábé: Mustafa Centre, esetleg nagyon ritkán Cold Storage
Kaukázusi kefir: kalinka -sg.com
Kolbászok (Pick): Fairprice Xtra, némelyik Giant, Huber’s Butcehry
Olajos sprotni: kalinka -sg.com (smoked sprats néven)
Őrölt pirospaprika: szinte minden nagyobb szupermarketben kapható, bár a minősége változó; saját tapasztalatom alapján a Whittington's Smoked Paprika sok magyar pirospaprikát is leköröz az ízével és színével (OL: az ezzel kapcsolatos esetleges reklamációkat Hava Gábornak címezzétek) 
Petrezselyemgyökér: Mustafa Centre
Petrezselyem zöldje: Mustafa Centre, Zhengxin
Ringa szalonna: Fairprice Finest, Huber’s Butcehry
Savanyú káposzta: kalinka -sg.com )ha valaki akar készíteni, van működő recept)
Sertésháj (tepertő vagy tepertős pogácsa készítéshez, vagy csak símán zsíros kenyérhez): Giant, Sheng Siong
Tejföl: Cold Storage, Fairprice Finest, Mustafa, vagy a kalinka -sg.com (Cmetaha; utóbbinak rendes 20%-os zs`rtartalma van, a többi általában light)
Téliszalámi: Jasons, Cold Storage
Túró: kalinka -sg.com (Tvorog; 125-250-500 grammos kiszerelesekben)
Túró Rudi: kalinka -sg.com (Cvirok néven)
Vadhús (őz/szarvas/vaddisznó) pörkölthöz vagy vadashoz: Mustafa
Centre, Huber’s Butchery (időnként)
Zellergumó: Jason’s, Cold Storage Jelita (néha)
Megjegyzés: a kalinka -sg.com kínálata erősen változó és szezonális. Gyakran kifutnak egy-egy termekből, így érdemes feliratkozni a hírlevelükre, ahol mindig tudósítanak arról, ha tejtermék szállitmányuk érkezett.
Italok:
Egri, villanyi, szekszardi, tokaji borok: http://www.europewine.biz/sg/
Villanyi borok: wine -family.com
Éttermek:
Dobos torta egy pohar tokaji aszúval: 2:am dessert bar Holland Villageben
(részben) magyaros étterem: Kaiserhaus (Capital Singapore - bezárt, volt homár szegedi módra :)
Speciális közlemény kézműves a sör kedvelőinek:
- turistás, jó kilátással, átlagos sör: Red Dot Brewery a Boat Quay-n - a város legjobb saját főzdéje: Brewerkz, a Clarke Quay-jel szemben és a stadionnál
- a legolcsóbb hely, nemzetközi kínálattal csapon és üvegben is: Taps On Smith Street és The Good Beer Company a Chinatown Complex 2. szintjén

[Régi:2016] Mi a helyzet az iskolával és óvodával?


Számunkra ez volt a legnehezebb. Majdnem borította a terveinket, ezert alaposan utanájártam a részleteknek. Majd írok róla egy terjedelmes összefoglalót, de a lényeg egymondatos: helyi iskolába nem fog bekerülni a gyerek! Erre érdemes felkészülni a szerződéskötés előtt, mert a nemzetközi iskolák tandíja többszöröse a helyiekének.
Mivel a szerződések között egyre kevesebb az ún. ‘expat contract’, melyna sulit automatikusan fizeti vagy jelentősen hozzájárul, a kezdet kezdetén tisztázni kell az iskola-ívoda költségeit, mert ezek egy többgyerekes családnál tetemesek lehetnek.
Az iskolákról röviden: 6 éves kortól van iskolakötelezettség, de ezt csak a helyieknek nézik. Állami iskolákba három körös a felvételi és listákról lehet bekerülni, külföldiként a harmadik lista legvégére kerülsz. Jobb iskolákba így lehetetlen bekerülni, rosszabba meg nem igazán érdemes. Egyébként külföldiként ezekben is fizetni kell valamennyit, évfolyamtól függően (2016-ban általános iskolában 550 SGD/hó).
Tehát jó eséllyel maradnak a magániskolák, amiből rengeteg van, általában elég jók is, de nagyon drágák. (20-40e SGD/év) Ha valamit, akkor ezt érdemes az állásinterjún kérni, hogy támogassa a cég. A tanév és a tananyag attól függ, hogy milyen az iskola (angol, amerikai, ausztrál, német, francia...). Érdekesség még, hogy szinte minden iskolában (és óvodában ill. bölcsödében) a mandarint tanítják, mint idegen nyelvet.
A három kör valójában a regisztráció, nem felvételi, amin csak az első osztályba lépő gyerekek vehetnek részt. Életkori átjárás itt nincs. Csak a hatévesek regisztrálhatnak (a tanév itt januártól decemberig tart). Ha idősebb a gyermek, elsőbe nem kerülhet. Ebben az esetben tesztet kell irnia (AEIS test; ára 672 SGD), aminek az eredményétől függően talán kaphat iskolai helyet. (Nem fog.) A teszt angol és matematika. Ennek soran elvileg elofordulhat, hogy nem a sajat evfolyamaba, hanem egy evvel lejjebb adnak helyet. Nem fognak. Sok esetrol tudok, ahol a gyermek egy evnyi felkeszules utan, a tesztet konnyunek talalva sem kapott helyet. Az eredmenyt nem nezheted meg, de megirhatja a gyermek a kovetkezot (újabb 672 SGD). Teszt kétszer van egy évben: szeptember végén (eredményhirdetés december közepén, a tanév kezdete januar 2.), majd egy pótteszt februárban (eredmény áprilisban).
A maganiskolák egyébként nem azonosak a nemzetköziekkel. Itt ‘private school’-nak hívnak mindent, ami nem állami (mainstream) iskola, ezeknek csak egy része az ‘international school’. A helyi iskolák tandíja az első évben a külföldiek számára is annyi, mintha PR lenne a gyerek (kb. 113 SGD/év). Csak a következő évtől lesz 550 SGD. Tavaly júliustol az igazgatók nem fogadhatnak el "besétálós” jelentkezést. Mindenben az az Oktatási Minisztérium (MOE) dönt.
Számomra az derült ki, hogy sokszor a helyi HR-es sem tudja ennek a részleteit. Sokan hagyják itt az országot az iskola hiánya miatt. Van egy FB csoport, ahol tudnak segíteni informáciokkal (Singapore expats in local schools). A helyi iskolák egyebkent nincsenek felkészülve arra, hogy külföldi gyereket integráljanak, de érvényes ez az SNI (sajátos nevelési igényű) gyermekekre is. Egy a lenyeg: nagyobb az esely a lottón nyerni, mint a helyi iskolába kerülni.

[Régi:2016] Mit kell tudni a szingapúri időjárásról?


  • Mivel az Egyenlítő közelében fekszik, Szingapúrban nincsenek klasszikus értelemben vett évszakok. Évente kétszer (nov-feb & máj-júl) van a monszunok időszaka, akkor naponta zuhog az eső, de csak 30-45 percet. Igaz, akkor annyi csapadék leeshet, mint Észak-Afrikában egykét hét alatt. A monszunok között kevesebb eső esik, de a levegő akkor is párás.
  • Nekem az éghajlat sokkal több gondot okozott, mint az állatok. Magas a páratartalom, emiatt, ha ki kell menni a légkondícionált helységekből, akkor hamar leizzad az ember. Ehhez nekem nagyon nehéz volt hozzászokni.
  • Mindenhova visszük a pulcsit, mert az épületek többsége túl van hűtve. Talán még az otthoni télben sem lehet olyan könnyen megfázni, mint itt.
  • Szerintem Szingapúr az egyik legbiztonságosabb hely a világon jelenleg. Eddig a természeti katasztrófák is elkerülték, reméljük így lesz ezután is! (OL: sajnos nem így lett, lásd alább!).
  • Az időjárás lényegében veszélytelen, az esős évszakban (októbertől januárig) bármikor bőrig lehet ázni, ilyenkor jól jöhet az esőkabát és esernyő, bár az igazi trópusi záporok esetén gyakran az esernyő kevés.

[Régi:2016] Mit kell tudni a szingapúri növény- és állatvilág esetleges veszélyeiről?


Szingapúr egy trópusi ország, ezért a magánéletünkbe beköltöző állatokat meg kell szokni, ezek főként gekkók és ízeltlábúak. A szingapúri kormányok sajnos gondoskodtak és gondoskodnak róla, hogy ne legyenek veszélyes állatok a szigeten. Elvétve találkozhatunk komolyabb mérgű kígyóval és madárpókkal, ezért sötétedés után nem szabad erdőben és csatornák partján mászkálni, napközben pedig minden irtásterület, csatorna és erdő közelében állandóan oda kell figyelni, ne próbáljunk megfogni egy állatot se! Az erdőkben érdemes védekezni a szúnyogok ellen. Majmok sok helyen vannak a lakott területeken kívül, nem szabad őket etetni és megfogni tilos, még riogatni vagy a szemükbe nézni sem szabad, mert agresszívan csapatban támadnak és komoly sérüléseket okozhatnak.
  • Az itt élő növények között van sok mérgező, ezért nem szabad őket tépdesni, a levelüket dörzsölgetni, mert könnyen a szánkba, szemünkbe kerülhet a nedvük és az veszélyes tud lenni. A gyerekekre oda kell figyelni és el kell nekik magyarázni, hogy nem szabad az állatokat, növényeket bántani vagy megfogni. A gombák között is sok mérgező van, de ez nem rendkívüli sehol sem. Egyébként fantasztikus erdők és kis (nemzeti) parkok vannak itt, a botanikus kert pedig lenyűgöző.
  • Nem nagyon kell emiatt aggódni. Igaz, hogy közel vagyunk az egyenlítőhöz, és a város területén meg ma is van esőerdő, de aki körültekintő, annak az esélye a nemkívánatos találkozásokra szerintem minimális. A 16 év alatt kétszer láttunk (messziről) kobrát, a skorpió itt tudomásunk szerint nem őshonos (a feleségem látott egy pár éve egy hatalmas példányt, de az vszleg elszabadul valahonnan).
  • A legtöbb meglepetést feltehetően a gekkók okozzák, melyek arasznyi, ártalmatlan gyíkok, melyek előszeretettel látogatnak be a lakásokba. A feleségem gyakran megijed tőlük, egészen pontosan a frászt hozzák rá.
  • Aki növényeket tart otthon, az ügyeljen arra, hogy nem állhatnak vízben, ne hogy elősegítsék a szúnyoglárva szaporodását. Ezert itt komoly büntetést szabhatnak ki.

[Régi:2016] Milyen az egészségügyi ellátás? Melyek a gyakori fertőző betegségek? Milyen védőoltásokat javasoltok gyerekeknek, illetve felnőttek számára?


  1. A háziorvosok (general practicioner vagy GP) jók, hatékonyak és megfizethetők. Egy alapvizit ára 20-50 SGD körül van, ebben nem feltétlenül van benne az esetlegesen felírt gyógyszerek ára. A gyógyszerek között ott vannak az ún. ‘generikumok’, ezek a nagynevű cégek lejárt védelmű szereinek olcsóbb vetélytársai, melyek ugyanolyan jól működnek.
  2. Mindenképpen érdemes keresni egy olyan GP-t, aki jó diagnoszta. Ha ráadásul szerződésben áll a cégünkkel, az külön előny, mert legtöbb biztosító ugyanis csak akkor fizeti ki a specialista költségét, ha egy vele szerződésben álló GP utal be hozzá. A mi háziorvosunk nem áll kapcsolatban a munkaadónkkal, így miután megtudjuk tőle, hogy mi a gond, elmegyünk egy másikhoz, aki beutal. Egy kicsit komplikált, de működik…
  3. Az ellátás egészen más mint otthon, betegség központú és nem beteg központú. Az egészségügyi dolgozók tudásának színvonala magas és naprakész, a kórházak rendkívül modernek, de a legfontosabb a szabálykövetés, semmi kreativitást ne várjatok. Az ellátás költsége magas, de egy jó biztosítóval ez nem probléma.
  4. A saját gyógyszereket utazás alkalmával a csomagban ésszerű mennyiségben be lehet hozni. Nekünk legalábbis nem volt ezzel gondunk. A postai szállítással kapcsolatban nincs tapasztalatunk, de szerintünk jó eséllyel arra is a fenti szabályok érvényesek.
  5. A leggyakoribb fertőző betegségek: hepatitis B, dengue és chikunguniya. Mindhármat vírusok okozzák. Az első ellen van hatékony védőoltás, a másik kettő ellen viszont sajnos nincs. A hordozóik a szúnyogok, ezeket rovarirtószerekkel végzett ‘füstöléssel‘ próbálják kordában tartani. Évente 22 ezer ember betegszik meg dengue lázban, a halálos áldozatok száma 2013-ban nyolc volt.
  6. A védőoltásokról a laikusokat kérdezni nem érdemes. Hónapokkal a tervezett indulás előtt el kell menni otthon az illetékes népegészségügyi kormányhivatal oltóállomására és ott teljes körű felvilágosítást adnak.
  7. A hepatitis A/B elleni kombinált védőoltás mindenképpen javasolt, mert az itteniek jelentős hányada sajnos hordozó. Időben meg kell kezdeni, mert csak hónapok alatt alakul ki a védettség.

[Régi:2016] Mennyibe kerül a lakásbérlés?


Először némi fogódzó a terminológiához: a ‘condo’ privát társasházat jelent, amiben általában van úszómedence, konditerem és közös grill. A HDB rövidítés államilag épített társasházat takar (mint az otthoni panel). Szobabérlésnél a master bedroom-oknak van saját fürdőszobája, míg a common room-nál közös fürdőszobát kell használni. Szobát a tapasztalataim szerint havi 800-1500 SGD körül lehet bérelni, míg a lakások havi bérleti díja 2000-20000 SGD, mérettől és helytől függően.
Hozzávetőleges havi árak: Külterület, szoba egy olcsó lakótelepi lakásban (HDB) 800 SGD, külterületi HDB lakás 2-3 szobával: 2200 SGD. HDB központi helyen: szoba 1100, lakás 3000-től. A condomíniumokban a szobák rezsivel 1500-tól indulnak, a condo lakások 3500-tól, határ a csillagos ég. A fenti árakból sok keresgéléssel, szerencsével le lehet lefaragni max. 10%-ot. Az ügynökök egy havi díjat kérnek az üzletkötésért. Kerüljétek őket, ha csak lehet!
Teljesen attól függ, hogy mennyire vagy hajlandó felvenni a helyiek szokásait. Ha a lakótelepeken bérelsz szobát, akkor havi 800-1000 SGDt fogsz fizetni érte, ha egy teljes lakást, akkor 2500-2800 felett. Ha viszont egy ún. condo-ban akarsz lakást, annak az ára már inkább 30005000 SGD lesz.
Az egyetem kollégiumában már kb. havi 250 SGD-ért lehet kapni szobát, ám ebben ketten fogtok lakni. Saját szoba fürdőszobával kb. 450 SGD-nél kezdődik. Student hostelben egy hasonló egyszemélyes szoba 600 SGD-ért bérelhető.
A lakésbérlés feltételei jelentősen valtoztak az elmúlt fél év során: olcsóbbak lettek. Az okok: az építkezések üteme töretlen, így a kínálat konstans. A keresletet ugyanakkor csökkenti, hogy a külföldiek munkavállalását megnehezítették, az munkavállalási engedély (Employment Pass ill. EP) megszerzése kicsit körülményesebb, tovább tart, és magasabbak lettek az elvárt jövedelemhatárok is. A külföldi lakásvásárlót terhelő plusz adó, és a helyieket könnyebben HDB-hez juttató szabályok (pl. egyedülállókat illetően) is úgy változtak, hogy több bérelhető lakás marad. Ráadásul az új Downtown MRT (=metró) vonal közeljövőben várható befejezése olyan távolabbi városrészeket is könnyen elérhetővé tesz, mint Pasir Ris, Bedok és Bukit Timah. Igy a condo bérlési költsége manapság 2500-2700 SGD körül kezdődik, míg a kétszobás lakások ára 3000-től indul olyan helyeken, ahol 3500-3700 SGD volt egy éve.
Manapság egy hálószobás, 50m2-es, frissen épült condo havi 2000-től bérelhető. A két hálószobás régiek, közel 100m2 alapterülettel 2600-tól. 5) Melyik honlap(ok)on érdemes bérelhető szingapúri lakások vagy szobák után kutatni?
craigslist; easyrommate.com.sg; expatsingapore.com;
easyroomate; propertyguru
Propertyguru.com.sg - ezen sokszor találtam jó lakást. Nagyon hasznos kereső van benne: kiválaszthatsz egy pontot a térképen, és megadhatsz körülöttel egy sugarat (pl. 1km). Ezutan a program kilistázza ár szerint növekvő sorrendben a szabad lakásokat (az is beállítható, hogy hány szobásat keressen). Általában a hirdetéseket egy ügynök kezeli, akinek díjat kell fizetni, ezt nehéz elkerülni. Tipikusan minimum 6 hónapra, de inkább 1 évre lehet kivenni a szobát/lakást.
adpost.com/sg - itt is jól lehet szobát keresni, akár rövid távra is, pl. akkor szoktak az emberek hirdetést felrakni ide, ha egy lakótársuk elköltözik és keresnek a helyére valakit.
www.stproperty.sg/Apartment-for-Rent
A 99.co nevu oldal nagyon jön fel a sok hasznos funkciónak és a propertyguru-hoz képest jobb kezelhetőségnek köszönhetően.

[Régi:2016] Mit kell tudni a jövedelemadóról?

Ha valaki legalább fél évet itt dolgozik, az rezidensként fog adózni. Számukra a személyi jövedelemadó mértéke jóval alacsonyabb, mint az otthoni, általában 3-5% között mozog. A jelenleg érvényes adóhatárokat itt lehet megnézni (http://www.iras.gov.sg/irashome/page04.aspx?id=1190).

[Régi:2016] Egy négytagú család számára mi az a minimális összeg amiből megélhetnek, és esetleg még időnként utazgatni is tudjanak a környéken?


  • Gyerekkel ötezer S$ a minimum, mivel csak efölött kaphatnak a családtagjaid Dependent's Pass-t, ami feljogosítja őket az emberi árú egészségbiztosítás megvásárlására. Ha szülőket is akarsz hozni, akkor ez tízezerre szalad fel. Az előbbi sajnos gondot jelenthet NTU-s posztdoktori állásra pályázóknak.
  • Ha a gyerekek otthon vannak az anyukával, akkor a pénzt nagyon beosztva 4500-5000 SGD-ből ki lehet jönni. Ha óvodát vagy iskolát kell fizetni, akkor ez az összeg szerintem legalább 50%-kal magasabb.

[Régi:2016] Mekkora fizetésből él meg egy ember, illetve család Szingapúrban?

Egyéni vélemények:
  • Egyedülállóként havi 2500 SGD-ból már elél az ember. (1 EUR jelenleg nagyjából 1.5-1.6 SGD-nak vagy S$-nak felel meg.) Sőt, akár félre is tehet, ha nagyon tud spórolni, alkalmazkodni, nem utazik, és főz. Én ismerek olyan ír srácot, aki havi 1500 SGD-ból élt hónapokig, és vett egy laptopot egy idő után.
  • 1500 SGD-ból ki lehet jönni, ha nem költesz extra dolgokra. 2000 SGD már relatíve kényelmes, még félre is lehet tenni egy kevéske pénzt.
  • Egyedül: 1500 S$ bőven elég, ha lemondasz az olyan luxuscikkekről, mint a sör, meg a tisztességesebb méretű húsdarabok a kajádban. Párban: mi 2500 S$-ból elvoltunk 2 évig, de az előző mondat erre is vonatkozik.
  • A ‘hawker center-ben’, ahol a helyiek étkeznek, 2.5-3 dollárért már meg lehet ebédelni, ha megeszed az itteni kajákat. Egyszerűbb éttermekben S$12-15 per fő, elegánsabb helyeken a határ a csillagos ég.
  • A lakások és autók ára nagyon magas, a ruha viszont olcsóbb, mint otthon. Ugyanakkor a jó minőségű, megbízható helyről számazó élelmiszerek viszont drágábbak, főleg azok, amiket az itteniek nem nagyon esznek, pl. a sajtok.
  • A kisgyerekes családok költségei a fenti költségeket sokszorosan meghaladják. (ovi, suli, eü. ellátás). A kicsi gyerekeknél az sem mindegy, hogy milyen minőségű ételeket adunk, a jobbak sajnos nem jönnek ki pár dollárból.
  • A szingapúri árakról itt is olvashatsz.

[Régi:2016] Milyen az élet Szingapúrban egy magyar számára?

Egyéni vélemények:
  • Szép az idő, jól lehet utazni, és rendezettek az életkörülmények. Szerintem nagyon könnyű boldogulni, otthoni szemmel idilli.
  • Egyetemistaként eleinte kicsit lassúnak tűnnek itt a dolgok, de hamar ki lehet tapasztalni, hogy hol vannak a jó helyek, hová érdemes szórakozni járni. Egyébiránt üdítően hat a város tisztasága, a jó közbiztonság és a helyiek közvetlensége.
  • Könnyű itt élni. Minden jól szervezett és működik is. Nincs vandalizmus, semmit nem vernek szét. Kamasz gyerekekkel jöttünk, jó volt, hogy sokkal kevésbé kellett aggódni a bulik idején, mint otthon. 
  • Aki vállalkozó szellemű (nem extrém) annak ideális hely: Ázsia minimális veszélyekkel. Kamaszoknak és izgágáknak egy kicsit ‘szűk lehet‘.