Kiemelt bejegyzés

FIGYELEM! A blog nyitáskor feltöltött információk 2016-ban voltakfrissítve, frissítjük a cikkeket, és akkor ez az üzenet is eltűnik majd innen!

 Ha már Szingapúrban élsz, vagy már konkrétan tudod, mikor költözöl ki, hol fogsz dolgozni, akkor jelentkezz a Facebook közösségünkbe! Em...

2018-08-26

Környezetvédelem

Szingapúrban (szubjektív vélemény) kétarcú a környezetvédelem:
  • Egyrészt mint általában mindenben nagyon fejlett, előrehaladott és modern módon igyekeznek megoldani ezt is.
  • Másrészt talán a berögződések miatt pár dologban (bolti zacskózás, szelektív hulladékgyűjtés etc.) előrébb jár Európa vagy éppen Ausztrália
 Vegyes tények a témában Szingapúrból pro:
  1.  Itt-ott elindult már a szívószálak terén a "Straw Wars" vagy no-straw mozgalom.
  2. Van már olyan bolt, ahol 10c kedvezmény jár a végösszegből, ha saját szatyrot hoz az ember.
  3. A Starbucksban 50c kedvezmény, ha saját pohárba kéred. 
  4. Számos kávézüban ki van matricázva a http://www.byosingapore.com/ - hozd a saját poharad / dobozod / szatyrod satöbbi.
  5. A farmers / organic / school stb. piacokon megjelentek a fém szívószál / méhviaszos újrafelhasználható edényletakaró etc. árusok.
  6. Szingapúrban mostanában (a közelmúlt fiaskói óta) jobban figyelnek a jó levegőminőségre, megállították az autók szaporodását és intenzíven fejlesztik a tömegközlekedést.
  7. Nem csak a környezetvédelem, de a külső függés csökkentése miatt is az állam nagyon komolyan veszi a szennyvíz tisztítását és újra felhasználását. Jelenleg a felhasznált víznek már 40%-a már újraforgatott víz (elmondásuk szerint ilyet csak az ipari vízhasználók kapnak). 5 helyen végzik a szennyvíz kezelést, egy szakértő elmesélése szerint az itteni klímán más eljárásokat kell alkalmazni, mint otthon, Európában.
    Egyébként is sok helyen hangsúlyozzák a víztakarékosság fontosságát plakátokon, hirdetéseken.
    Talán ezek eredménye hogy a környező országok közt egyedüliként Szingapúrban mindenhol iható a csapvíz.
  8. Tengervízminőség: számos helyen lehet a tengerben fürdeni: Sentosa, East Coast Park, Changi Beach, Pasir Ris Beach, Seletar Island Beach, Sembawang Park Beach) a NEA alkalmazás és a weboldal szerint ezeken a helyeken általában "Jó" a vízminőség, néhol "Nagyon Jó" - csak ez a két kategória alkalmas fürdőzésre.
    Személy szerint nekünk egy tengeri kenu edzés után azért sikerült már a Sentosa Beachen a tengerből olajfoltosan kijönni, igaz ez akkor ki is volt táblázva, de nem volt választásunk.
    Az is sokat mutat a trópusi körülmények mellett  vagy ellenére a jó vízminőségre törekvésre, hogy a Marina Bay vize az öböl lezárása után, évek alatt a Kallang medencével közös édezvízi tározóvá vállt.
  9. A szemétlerakásra (a szemétégetőkből kikerülő hamu lerakására) a főszigeten kívül alakítottak ki egy lerakóhelyet két sziget összeolvasztásával (Pulau Semakau és Sakeng) ami legalábbis laikus szemmel jól néz ki, a megtelt szektorai rekultiváltak.
  10. A utcák, tömegközlekedés járművei és állomásai, bevásárlóközpontok általában (más ázsiai és európai országokhoz mérten) extrém módon tiszták.
  11. Ev végen indul a szabad áramvasárlás, amit mar most is tesztelnek Jurongban. Ez után lehet majd csak megújuló arámot is venni.
  12. Az SP Services (szingapúri állami közüzemi szolgáltató) mobil alkalmazása egyebkent már most is nagyon jó: tudod monitorozni mennyi a víz és áram fogyasztásod, hogyan alakul ez az 50% legtakarékosabb szomszédhoz és a szingapúri átlaghoz képest. Ezen kívül hasznos tanácsokat is megfogalmaznak a takarékosság jegyeben.
  13. A Deliveroo és a FoodPanda (étel házhoz szállító szolgáltatók) esetén is tudod már az ételt rendelni műanyag evőeszköz nélkül.
  14. Az, hogy a buszok átlagéletkora alacsony, jó hatással van az egy utaskilométerre eső üzemanyag fogyasztásra. Reméljük 3-5 éven belül meglépik amit Shenzenben és 100%-ban elektromos buszokra állnak át.
  15. - a Grab (helyi drive sharing szolgáltató, mint az Uber vagy a Lyft)
    - az, hogy maximált az autók száma Szingapúrban, és az 5.6 millió lakosra van annyi, mint Budapesten (ahol több mint 600 000, agglomerációval több, mint 1 millió) és a tómegközlekedés ilyen jó, nem csak az üzemanyag fogyasztásban és a CO2 kibocsájtásbán, de az autók által termelt hulladék mennyiségében is nagyon érződik (bar ami itt hulladék lenne 10 évesen az megy Myanmarba).
  16. Mivel 95%-ban gázerőművek termelik az arámot, ideális a helyzet a megújulok gyors elterjedéséhez; a gázmotorok szinte másodpercek alatt elindíthatók/leállíthatók, így a jelenlegi erőművek fokozatosan lehetnek az egyre nagyobb aranyban telepített napelemek pót-erőművei (éjszaka vagy ha felhős az ég), így se új tartalék erőmű, se annyi új akkumulátor nem kell a zöld áram terjedésehez.
...és kontra:
  1. Szingapúrban nagyon sok helyen (lakó, állami és közületi helyek is) nem szelektív a hulladékgyűjtés. Ennek megfelelően az emberek nem is nagyon válogatnak, hová dobják, ott sem, ahol van szelektív.
    Egyes pletykák szerint a szelektíven gyűjtöttet is összeöntik.
  2. A boltok többségében ingyen nejlon szatyrozzák az árút.
    Ha nehezebb, akkor duplán, szatyrot a szatyorba.
    Ha csak egy szelet csokit veszel, vagy egy kis palack ásványvizet, akkor is adnának hozzá, külön vissza kell nekik tukmálni.
    Ha hoztál szatyrot vagy van hátizsákod,  akkor is sokszor nekiállnak a boltiba pakolni, úgy kell nekik szólni, hogy van saját.
  3. Más területeken is jellemző a műanyag használat: reggeli zacskó kávé (!), pohár, pohár hordozó fül stb.

Magyar közösség

Szingapúr általában is eljárós / kijárós hely, az embereknek általában nincs akkora saját kertje, lakása, hogy ott kényelmesen elzárkózzanak maguk / barátaikkal. Különösen azok akik egy szobát, vagy egy ágyat bérelnek csak. Lehet, hogy ez az itt élő ázsiai, ausztrál, új zélandi stb. emberek kultúrájából is adódik, és biztosan fontos ehhez az is, hogy az időjárás is szinte mindig alkalmas a szabadban tartott rendezvényekre is.
A lakóparkok (condominium) is azon alapulnak, hogy számos létesítmény közös használatban van, nem kell mindenkinek külön külön állandó fitnesz szoba, grillező pavilon, medence, tenisz pálya, viszont a közös lehet sokkal nagyobb, profibb (bár sok vannak zsugorított kondók, ahol ez sajnos nem igaz).

Ennek megfelelően a parkokban (amelyekből 425 van) általában nagy élet van, piknikezők, sportolók, családok.

Van-e magyar közösségi élet Szingapúrban? A különböző országokból érkező magyarok nagyon vegyes képről számolnak be: van ahol nagyon összetartanak, van ahol széthúznak, vagy akár nyírják egymást a magyarok.
Szingapúrban úgy érzem a szerencsés összetartó közösségek közé tartozunk:
  • Maga az (önsegélyező) csoport aktívan kér és hamar ad tanácsokat, útmutatást az itteni élet minden területén, és például a Magyarországra és -ról hozok-viszek (akár idegen nyelvet nem beszélő anyukát is :)
  • Ünnepek: rendszeresen szervezünk márc. 15, aug. 20, okt. 23 találkozókat
  • Kultúra: ezen kívül is gyakran van közös könyvcsere, piknik, koncert látogatás, mozi.
  • Sport: személyes kezdeményezésben de szoktak lenni közös túrák, természetjárások, Pulau Ubin bicikli túra, wakeboardozás és van saját evezős csapatunk is újra.
  • Gyerekes programok: a mikulás / Jézuska az itteni gyerekekhez is ellátogat, szoktak az anyukák találkozni gyermek játszó programokra, vízi-park látogatásokra, most szerveződik a gyermekek számára egy zenés "ringató".
  • Sok tagunk ajánlotta fel segítségét tanításban, fotózásban és sok minden másban.
  • A követségen dolgozók is gyakran, szívesen és kedvesen segítenek ügyes bajos dolgainkban.
A Facebook csoportnak 577 tagja van, ezek egy része egészen biztosan már innen elköltözött alumni, személyes tippünk szerint 270-350 fő közé tennénk az itt élők számát.